A reflux és szájszárazság általában ok-okozati viszonyban állnak egymással, ugyanis a szájszárazság a reflux tünetei közé sorolható csakúgy, mint a gyakori hasi fájdalom, a haspuffadás, az étkezés utáni teltségérzet, a gyakori böfögés, a hányinger, égő fájdalom a szegycsont mögött, nyelési fájdalmak, a falatok elakadása, rekedtség vagy atípusos fogszuvasodás.
Nem kell pánikba esni és megijedni szájszárazság esetén, ugyanis ez nem pusztán a reflux következtében alakulhat ki. Okozhatja a kevés folyadékfogyasztás, nyálmirigy-gyulladás, cukorbetegség vagy a reflux elleni gyógyszerek. Szájszárazság esetén ajánlott a sok folyadékfogyasztás, valamint egyes szájvizek használata. Ha ez nem segít, érdemes felkeresni háziorvosunkat. Reflux és szájszárazság tehát külön is jelentkezhetnek.
A szájszárazság nemcsak kellemetlen érzés, hanem zavart okozhat az íz-érzékelésben is, valamint a fogak károsodásához is vezethet. A reflux tüneteként kialakult szájszárazság a szájba és a nyelőcsőbe visszakerülő gyomornedv miatt alakul ki, ami maró hatása révén megvonja a száj nedvességtartalmát.
A szájszárazság gyógyszerek mellékhatásaként is megjelenhet, valamint okozhatja nyálmirigy-gyulladás, dohányzás és még sok más kiváltó ok. Ezért nem kell egyből pánikba esni, és refluxra gyanakodni, ha szájszárazságot tapasztalunk. A szájszárazság kezelése a kiváltó ok megszüntetésével történik, tehát abba kell hagyni a dohányzást, vagy fel kell hagyni a panaszt kiváltó gyógyszer szedésével. Ha ezektől sem múlik el, fel kell keresni háziorvosunkat.
Jó napot kívánok!
75 éves vagyok és megállapított reflux diagnózisom van.
Nem dohányoztam soha, folyadékot rendszeresen fogyasztok, (alkoholt szinte soha) és ennek ellenére nyelőcsőben kaparó érzéssel és állandó szájszárazsággal küszködök.
A szakorvos által felírt gyógyszerek (A és E vitamin) nem sokat segítenek.
Kérem, üzenje meg, a fent leírtakon kívül még milyen lehetséges okok okozhatják a tüneteket?
Előre is köszönöm
Anna