A gyomorégés, a haspuffadás, a bélfalak sav és gáz által okozott irritációja, valamint a gyomorfekély mind ugyanarra a dologra utalnak, éspedig arra, hogy a gyomorban túlságosan elszaporodtak a baktériumok, gombák és a nem kívánt mikroorganizmusok. A gyomorégés legfőbb oka a túlzott savképződés, viszont a gyomorsav elengedhetetlen szervezetünk számára az élelmiszerek feldolgozásában és megemésztésében. A gyomorsav azonban agresszívvá is válhat.
Számos szervezetbeli ok miatt a gyomorsav visszaszivároghat egész a nyelőcsőig. Ilyenkor általában gyulladás keletkezik, viszont ha a gyomorsav túltengést ilyen esetekben nem kezelik, többek között gyomorfekély is kialakulhat. Gyomorégés vagy gyomorfekély esetén tehát mindenképp orvoshoz kell fordulni!
Normál körülmények között a gyomorfalat nyálkahártya védi. Ha ez nem lenne, az erős gyomorsav kimarná a gyomorfalat, valamint belső szerveinket is. Ez a nyálkahártya azonban a gyomorsav túltengés miatti gyomorégés vagy gyomorfekély miatt megsérülhet. Emiatt az étkezést követő 2-3 órában görcsök jelentkezhetnek. Olyan ételeket kell tehát fogyasztanunk, melyek enyhítik a savasságot és csökkentik a gyomorsavképződést.
Jó tisztában lennünk azzal, hogy bár szervezetünk sokféle ételt képes megemészteni, nem alkalmas ezen sokféle élelmiszer egy időben történő megemésztéséhez. A különböző ételek megemésztéséhez különböző környezetre van szükség az emésztőrendszerben. Egyes ételek megemésztéséhez savas, másokéhoz lúgos környezet szükséges. Oda kell figyelnünk tehát arra, hogy mit mivel eszünk, hogy ne terheljük emésztőrendszerünket.